Gmina Letschin

Letschin leży pośród płasko rozciągających się krajobrazów nadodrzańskich, malowniczo otoczonych przez Wzgórza Seelow i łańcuch wzgórz po stronie polskiej. Rozległe pola poprzecinane alejami drzew i ciekami wodnymi, małe osobliwe wioski ze swoją skomplikowaną historią, przyjaznymi mieszkańcami i jedyną w swoim rodzaju, wartą zobaczenia fauną i florą. Tak w kilku słowach można opisać tę gminę. Dworzec jest idealnym punktem wyjścia, aby zwiedzać nie tylko gminę, położoną w sercu Kotliny, lecz także piękne krajobrazy terenów zalewowych wzdłuż Odry. Można je przemierzać i poznawać rowerem, po wodzie, bryczką lub pieszo. Przez tereny gminy prowadzi nas dobrze rozwinięta sieć dróg rowerowych. W Groß Neuendorf na ulicy Hafenstraße można wypożyczyć rowery i przemierzać nimi trasą rowerową Odra-Nysa. Godna polecenia jest też wyprawa do miejscowości Neubarnim, gdzie można zobaczyć bardzo klimatyczne stare domy z muru pruskiego, tak typowe dla zabudowy wsi w Kotlinie Freiwaldzkiej. W miejscowości Kienitz znajduje się perła lokalnej architektury Biały Kościół (die Weiβe Kirche). Jest to pierwszy kościół dla turystów w Kotlinie Freiwaldzkiej, w którym jest też kawiarnia o nazwie Niebo i Ziemia (Himmel & Erde). Przez Kienitz wiedzie ulubiona przez turystów trasa rowerowa Odra-Nysa. Nadodrzański obszar chroniony jest bardzo atrakcyjny dla miłośników przyrody. Turyści zainteresowani kulturą i historią mogą je odkrywać, odwiedzając liczne małe wystawy i izby regionalne, które prezentują rozwój Kotliny Freiwaldzkiej na tle historii ludzi i regionu.

Informacja turystyczna Letschin Tel. (+49) (0) 33 475 570 190, mail: info-letschin@t-online.de

Ważniejsze wydarzenia :

 • Wniebowstąpienie - obchody w miejscowym stowarzyszeniu kolei Letschin e.V.
 • Weekend po święcie Wniebowstąpienia: tradycyjne dni kultury Kunst-Loose-Tage im Oderbruch
 • Ostatni weekend sierpnia: dwudniowy festyn wodny - „Kienitzer Hafenfest"
 • 02.10. - Święto Kurczaka Letschin

Szlaki turystyczne:

Więcej informacji na www.letschin.de (Tourismus-Radwege)

Warto zobaczyć:

 • Izba dziedzictwa kultury w Letschin - Haus Birkenweg Letschin

  Zbiory, które znajdują się w Haus Birkenweg, zostały zebrane przez mieszkańców tej miejscowości i prezentowane są na stałej wystawie.

  Museum Altranft – warsztat wiejskiej kultury Ranft oznacza tyle co kanty, skorupka lub brzeg. Pośrodku żywej wioski można zwiedzać pojedyncze obiekty muzealne znajdujące się na ich pierwotnym miejscu. Zaczynając od zamku odwiedzający prowadzeni są dalej indywidualnie przez muzeum. Można tu przeżyć namacalnie historię.

 • Letschiner Heimatstuben Haus Birkenweg Letschin

  Die Sammlungen, die sich im Haus Birkenweg befinden, wurden von Bürgern des Ortes zusammengetragen und werden in einer Dauerausstellung gezeigt.

  Museum Altranft - Werkstatt für ländliche Kultur

 • Majestat, Müller, Märker - Emocje wokół pomnika w Letschin

  Fryderyk ll pozdrawia ze swojego cokołu w centrum miasteczka w Kotlinie Freiwaldzkiej. Przodkowie mieszkańców Letschin szanują „Starego Fritza”, który dopomógł im w pracach osuszania terenów podmokłych Kotliny Freiwaldzkiej i przezwyciężaniu innych trudności w ciężkich czasach. Dlatego mieszkańcy uczcili jego pamięć, ustawiając w 1905 roku ogromną statuę cesarza w centrum miasta. Kilka lat pomnik nie był obecny na swoim miejscu, ukryty w stodole. Po roku 1945 statua z brązu miała zostać przetopiona. Jednak przedsiębiorczy obywatele ukryli ją, ratując w ten sposób. W roku 1990 pomnik został odnowiony i ponownie ustawiony. Tę emocjonującą historię można odnaleźć w broszurze, wydanej z okazji setnej rocznicy ustawienia statuy.

 • Muzeum kolejnictwa

  Stowarzyszenie Kolejowe Letschin e. V. prezentuje w swojej siedzibie na ulicy Bahnhofstraße Letschin trzy stałe wystawy na temat kolei oraz technik sygnalizacyjnych, modeli kolejek oraz rolnictwa w Oderbruch z historycznymi maszynami rolniczymi.

  Der Eisenbahnverein Letschin e. V. zeigt in der Bahnhofstraße Letschin drei ständige Ausstellungen zur Eisenbahn und Signaltechnik, Modellbahnen und über die Landwirtschaft im Oderbruch mit historischen Landmaschinen.

 • Młyn wodny zum Heiraten

  Z inicjatywy Fryderyka ll wysłano na zagospodarowane tereny Kotliny Freienwaldzkiej specjalistów i rozpoczęto budowę wsi i młynów dla nowo przybyłych. Z dziesięciu młynów zbudowanych w tym regionie został tylko jeden, młyn wiatrowy Bockwindmühle w miejscowości Wilhelmsaue. Jest on od 1880 roku zabytkiem chronionym i pełni rolę skansenu. Jeśli się ktoś zdecyduje, to może tu nawet wziąć ślub!

 • Przystań kultury w Groß Neuendorf

  W przystani kultury w Groß Neuendorf (Hafenstraße 1a) znajduje się najbardziej na wschód wysunięty teatr Niemiec. W październiku 2013 roku został on powołany do życia i jest prowadzony przez osobę prywatną Petera Bartz. Można tutaj przeżyć interesujące popołudniowe i wieczorne przedstawienia z kabaretem, romantyczne wieczory z muzyką fortepianową, wieczory z poezją erotyczną oraz numerami rewiowymi. Salon wagonu kolejowego oferuje swoim gościom 28 miejsc siedzących oraz oryginalną atmosferę.

 • Projekt „Poznajemy i chronimy obszary Natura 2000 na pograniczu polsko-niemieckim” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Brandenburgia-Polska w Euroregionie Pro Europa Viadrina).