Atrakcje turystyczne

  • Gmina Pszczew

    Pierwsza pisemna wzmianka o Pszczewie pochodzi z 1256 roku, jednakże ślady osadnictwa ciągłego datują się tu od czasów rzymskich (II w.n.e.). Tutaj we wczesnym średniowieczu wiódł najstarszy trakt łaczący Wielkopolskę z Lubszem. Pagórki, wzniesienia i położone wśród nich jeziora sprawiają, że teren gminy zaliczany jest do najbardziej atrakcyjnych na Ziemi Lubuskiej.

    W okolicy Zielomyśla i Brzezia oraz od jeziora Chłop do Świechocina ciągną się ozy - charakterystyczne wąskie wzniesienia o stromych zboczach. Najwyższym z nich jest góra Przyspa k. Świechocina, o wysokości 103,5 m n.p.m. Wraz z górą Trębaczą w Zielomyślu wzniesienia te stanowią naturalne punkty widokowe, z których podziwiać można krajobraz gminy. Panoramę Pszczewa można obejrzeć z góry Wysokiej znajdującej się nad jeziorem Chłop.

  • Gmina Letschin

    Letschin leży pośród płasko rozciągających się krajobrazów nadodrzańskich, malowniczo otoczonych przez Wzgórza Seelow i łańcuch wzgórz po stronie polskiej. Rozległe pola poprzecinane alejami drzew i ciekami wodnymi, małe osobliwe wioski ze swoją skomplikowaną historią, przyjaznymi mieszkańcami i jedyną w swoim rodzaju, wartą zobaczenia fauną i florą. Tak w kilku słowach można opisać tę gminę. Dworzec jest idealnym punktem wyjścia, aby zwiedzać nie tylko gminę, położoną w sercu Kotliny, lecz także piękne krajobrazy terenów zalewowych wzdłuż Odry. Można je przemierzać i poznawać rowerem, po wodzie, bryczką lub pieszo.Przez tereny gminy prowadzi nas dobrze rozwinięta sieć dróg rowerowych. W Groß Neuendorf na ulicy Hafenstraße można wypożyczyć rowery i przemierzać nimi trasą rowerową Odra-Nysa.

  • Projekt „Poznajemy i chronimy obszary Natura 2000 na pograniczu polsko-niemieckim” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Brandenburgia-Polska w Euroregionie Pro Europa Viadrina).